Üstad

Üstad'' (maestro) One of my cartoon characters.

     ''Üstad''  bu yıl içinde hazırladığım (2013)  bir çizgi karakter. Kendisi 1000 sanat sahibi manasına gelen bir günümüz ''Hazerfanı'' (!)  yani,  Mücellit, Marangoz, Minyatür ustası, Hattat, Çinici, Ebrucu,  Gül yetiştricisi, Kemankeş, Tanburi, Bas gitarist, Ressam, Junglör, Fotoğraf sanatçısı, Nakkaş, Halıcı, Tesbihçi, Neyzen Boksör, Gürşeçi (!)...
 Üstad'ın bu macerasında  Hattat Hafız Osman'ın (17. yüzyıl) meşhur ''Vav'' hikayesinin de geçtiği bir bölüm. 

kadir yılmaz © 2013  

2013 Click Image to Enlarge / Resimleri Büyütmek için üzerine klikleyin


Yeni :
Üstad' ın 2016 da bir dizi macerasını hazırladım. Tek sayfada bitmesi gerektiği için yukarıdakine göre  daha kısa anlatımlı..özet gibi hikayeler.. Üstad'ın yan karakterler de dahil oldu.. Bunlardan biri de  iski'den emekli Jamiryo Müjdat isimli kurnaz, gayri resmi asistanı.
       

Üstad bu macerasında ulusal ebru kongresinde ebru sanatında kullanılan at kılı fırçaları ve ebru sanatıyla ailesel ( gen) köklerinin bağlantısını anlatıyor. 

(resimleri büyütebilirsiniz.)


Özet: Üstad, okçuluk festivali için etkinlik daveti alır. Oklarını bir film için emanet vermiş geri gelmemiştir..Atı zaten yoktur..Bunların tedariği için yola çıkar.. önce at için Dolapdere'ye iner.. olaylar gelişiiir, gelişir..Gelecek fragman: :)
Bu dev macerada Üstad'ın 35 yıldır icazet (diploma, izin, sanat ruhsatı vs. ) bekleyen öğrencilerinden daha sabırsız hırslı asistanı (İski' den emekli 'Jamiryo Müjdat')  Ebru da Üstad'ın hangi hayvanın ödünü kullandığını öğrenmek istiyor. 


2 yorum: